De juiste Raymarine Kaartplotter kiezen? Waar moet je op letten!
Met een Raymarine kaartplotter aan boord van uw boot bent u verzekerd van kwaliteit, betrouwbaarheid, gebruiksgemak en innovatieve technologie. Maar er zijn veel verschillende modellen Raymarine kaartplotters zoals de Element, Axiom+ en de Axiom 2 Pro. En in elke serie zijn onderling ook nog weer verschillende varianten.
Hieronder zetten we de verschillen uitéén zodat u zeker weet dat u een Raymarine kaartplotter aanschaft die helemaal voldoet aan uw eisen.

Raymarine Element Kaartplotters
De Raymarine Element is het instapmodel van Raymarine. Het is een zeer gebruiksvriendelijk apparaat met eenvoudige keypad (toetsen) bediening.
Er is keuze uit de Raymarine S-serie of de HV-serie. De S-serie is een kaartplotter pur sang. Hij heeft een zeer eenvoudige sonar voor het zien van de diepte maar daar houdt het ook op. Een CPT-S transducer van Raymarine kan er direct op aangesloten worden.
De Element HV-serie is gelijk aan de S-serie maar voorzien van een fraaie HyperVision sonar. Hiermee krijgt u schitterend onderwater beeld op de plotter in zowel DownVision als SideVision en 3D. De Element HV werkt dan ook met een HV100.02 transducer of HV300 transducer. De HV100 is een Spiegeltransducer en er is een voordeel pakket beschikbaar van transducer en Element HV. De HV300 is een thru-hull transducer die los aangeschaft kan worden.


In zowel de S- als de HV-serie zijn er drie groottes qua beeldscherm. Dit wordt aangeduid met 7, 9 en 12. Dit staat eigenlijk respectievelijk voor 7, 9 en 12 inch.
Wat een belangrijk punt is is dat de Element stand-alone apparaten zijn. Het ontbreekt daardoor ook aan netwerkmogelijkheden. De Raymarine Element is hierdoor ook voorzien van zijn eigen besturingsprogramma, namelijk LightHouse Sport.
Raynet kan dus niet aangesloten worden op de Element kaartplotter maar dat betekent niet dat de Element niet een scala aan opties heeft. SeaTalkNG (NMEA 2000 van Raymarine) wordt namelijk wel ondersteunt. Dit geeft dus de mogelijkheid om NMEA 2000 bootradio’s zoals die van Fusion te bedienen vanaf je Element. Ook een stuurautomaat van Raymarine en AIS kan gewoon aangesloten worden op de Element kaartplotters.
Via wifi kan er zelfs een quantum radar van Raymarine verbonden worden met de Element.
Al met al zijn de Element kaartplotters de perfecte plotters voor kleinere plezierboten voor dagjes- en weekend vaarders.
Raymarine Element in het kort:
Raymarine Axiom Plus Kaartplotters
De Axiom Plus kaartplotters zijn de middenklassers onder Raymarine’s plotters.
Net zoals de Element modellen is er ook bij de Axiom Plus onderscheid te maken tussen een standaard model en een RV-versie. De standraad versies hebben geen ingebouwde sonar, of in ieder geval zo minimaal dat alleen diepte er op afgelezen kan worden. Dit kan overigens achteraf nog wel toegevoegd worden met een blackbox fishfinder zoals de CP-100. Om de diepte te kunnen zien kan er een transducer op het nmea 2000 netwerk aangesloten worden.
De RV modellen hebben alles wat de standaard modellen hebben maar zijn daarnaast voorzien van RealVision 3D sonar. Zo kunt u alles zien wat er onderwater gebeurd in prachtig detail. Zowel DownVision, SideVision en 3D. Hiervoor dient een RV-100 spiegel transducer of RV-300 thru-hull transducer op de plotter aangesloten te worden.


Net als de Element geeft de 7, 9 en 12 in de modelnaam de grootte van het beeldscherm aan. Zo zijn ze dus verkrijgbaar met 7, 9 en 12 inch scherm.
Het eerste grote verschil wat gelijk zichtbaar is, is het ontbreken van bedieningsknoppen. De Axiom Plus werkt namelijk met touchscreen. Doordat de Axiom Plus modellen zijn voorzien van LightHouse 4 OS swipe je eenvoudig door de menu’s en opties die de Axiom Plus te bieden heeft.
Het tweede grote verschil zijn de netwerk mogelijkheden. De Raymarine Axiom beschikt over de mogelijkheid om opgenomen te kunnen worden in een RayNet netwerk. Daardoor ontstaat de mogelijkheid om beeld te delen en kunnen er dus bijvoorbeeld bootcamera’s aangesloten worden. Dit opent ook weer de mogelijkheden met Raymarine’s ClearCruise Augmented Reality. Maar ook onderling kunnen twee axiom met elkaar communiceren wanneer ze beide in een Raynet netwerk opgenomen zijn.
Uiteraard beschikken de Axiom Plus modellen ook over SeaTalkNG en kunnen een scala van randapparatuur aangesloten worden op de Axiom. Zo kunt u uiteraard een stuurautomaat van Raymarine aansluiten. Maar ook AIS, Bootradio’s en motoren kunnen gekoppeld worden via het SeaTalkNG netwerk.
Quantum radar kan gekoppeld worden via Wifi en via Raynet. Via Wifi kan er ook verbinding worden gemaakt met een smartphone. Zo kunt u met de raymarine app ook uw Axiom bedienen. Een mooi voorbeeld van gebruik van de smartphone i.c.m. de Axiom is met de Orca navigatie app. Met deze app kunt u routes maken en deze direct delen met de Axiom kaartplotter. Zo kunt u thuis alvast routes maken en wanneer u op de boot bent gelijk lekker gaan varen.
Raymarine Axiom Plus in het kort:

Raymarine Axiom 2 Pro Kaartplotters
De Axiom 2 Pro kaartplotters zijn de uitgebreide high-end plotters van Raymarine. Deze modellen beginnen ook een slag groter en zijn dus vanaf 9 inch beschikbaar. De Axiom 2 Pro is daarentegen ook in een 16 inch variant verkrijgbaar.
De Axiom 2 Pro onderscheidt zich meteen door zijn hybridtouch. Dit houdt in dat hij zowel via toetsbediening als touchscreen bedient kan worden. Met slimme achtergrondverlichting wordt de de helderheid van het display automatisch aangepast aan dag- en avondlicht.
Daarnaast heeft de Axiom 2 Pro een verwisselbaar toetsenbord en programmeerbare softkeys zodat u de toetsen bediening kan personaliseren naar uw wensen.
De motor van de Axiom 2 Pro is een zeer krachtige 6-core processor. De bediening van het LightHouse besturingsprogramma gaat hierdoor zeer vloeiend en razendsnel.
Ook de Axiom 2 Pro is weer onder te verdelen in 2 modellen. De S-serie en de RVM-serie. Net als de andere modellen is de S-serie alleen geschikt om diepte te kunnen meten via een transducer die is aangesloten op het SeaTalkNG (NMEA 2000) netwerk.
De RVM-serie beschikken over een RealVisionMAX sonar. Hiermee kan er met nog meer detail en scherpte onder de boot gekeken worden. Daarvoor dient wel de RVM-100 Spiegeltransducer mee bestelt te worden.


De Axiom 2 Pro beschikt uiteraard verder over alle mogelijkheden die de Axiom Plus ook heeft. Alle netwerkmogelijkheden via Raynet voor radar, tweede Axiom, ClearCruise Augmented Reality en bootcamera’s. Via SeaTalkNG kunnen stuurautomaten, bootradio’s, AIS en motoren gekoppeld worden om zo te bedienen of uit te lezen via de Axiom.
Ook voor de Axiom 2 Pro geldt dat hij via Wifi gekoppeld kan worden aan de smartphone. Met de Raymarine app is de Axiom dan te bedienen.
Verder is er de hdmi aansluiting waarmee de Axiom 2 Pro verbonden kan worden met een externe monitor. Zo kunt u hem tonen op uw grote flatscreen tv. Ook beschikt de Axiom 2 Pro over audio aansluiting. Zo kunt u hem met de RCA aansluitingen op een versterker aansluiten en via spotify uw favoriete muziek afspelen.
Raymarine Axiom 2 Pro in het kort:

Waterkaarten voor navigatie
Alle drie de modellen van Raymarine werken met Raymarine Lighthouse waterkaarten en Navionics waterkaarten. U steekt een voorgeprogrammeerde waterkaart via de microSD slot in de kaartplotter. Let er op dat u in de instellingen van de plotter nog even aangeeft dat er de desbetreffende kaart in zit. Dit geld voor alle Raymarine modellen. Daarna kunt u gebruik maken van een gedetailleerde waterkaart voor uw navigatie.
Raymarine Kaartplotter Keuzehulp
Om alles nog makkelijker en overzichtelijker te maken voor u hebben we hieronder alle plotters nog eens naast elkaar gezet. Zo ziet u in één oogopslag welke plotter waar over beschikt en waar dus duidelijk de verschillen in zitten.

U ziet dat alle modellen van Raymarine gebruik kunnen maken van een SeaTalkNG (NMEA 2000) netwerk. We hebben bij NauticGear super handige aansluitschema voorbeelden van SeaTalkNG netwerken. Daarbij hebben we een artikel keuzehulp waarmee u gelijk de juiste producten voor uw netwerk kunt bestellen.
